Jak mnie ktoś pyta czy warto nurkować technicznie to zawsze opowiadam o tym w następujący sposób.
Poświęcając określoną kwotę pieniędzy oraz czasu i do tego podejmując pewne zwiększone ryzyko trudne do jednoznacznego oszacowania może polecieć jak to określam "o jeden samolot dalej" i nurkować rekreacyjnie w miejscach gdzie jest mało nurków, gdzie nigdy jeszcze nie byłeś i gdzie jest pięknie a takich miejsc jest tyle, że i tak całego życia nie starczy aby je zobaczyć (Np. Filipiny mają 9000 wysp).
Możesz też przeznaczając podobną "kwotę pieniędzy oraz czasu i do tego podejmując pewne zwiększone ryzyko trudne do jednoznacznego oszacowania" zanurzyć się "ileś tam metrów głębiej" i nurkować technicznie w miejscach gdzie jest mało nurków, gdzie nigdy jeszcze nie byłeś i gdzie jest pięknie a takich miejsc jest tyle, że i tak całego życia nie starczy aby je zobaczyć.
Nurkowanie techniczne to nurkowanie które spełnia posiada przynajmniej jedną z cech:
Zmiana mieszanki pod wodą.
Sufit dekompresyjny przy przyjętym modelu.
Odległość do powierzchni pionowa lub wynikająca z kombinacji odległości pionowej i poziomej większa niż 40 metrów.
Brak możliwości nurkowania partnerskiego przy danym posiadanym sprzęcie.
Nurkowanie techniczne jest po to aby zobaczyć miejsca które w ramach standardów rekreacyjnych zobaczyć się nie da. Wprowadza to nurka w sytuację gdzie musi w nieznanym sobie terenie (po to tam idzie, że jeszcze nie był) zgrać prowadzenie nurkowania z ograniczającymi go limitami. Opierając się na opowieściach innych nurków, opisach w przewodnikach czy internecie, omówieniach prowadzonych przez kadrę w bazach czy tylko w przewidywania na podstawie wcześniejszych swoich nurkowań w danym miejscu, nurek musi przygotować się do podejmowania odpowiednich decyzji. Na to wszystko nakładają się ściśle narzucone reżimy głębokości, punkty zwrotne oparte limitach maksymalnej założonej dekompresji zużytych gazów, wychłodzenia. Do tego jeszcze dochodzi współpraca z partnerem. Wszystko po to aby dotrzeć do miejsca do którego się wcześniej nie dotarło.
Prowadzimy w Krakenie kursy techniczne w oparciu o system PADI ale dla osób z innych organizacji prowadzimy też kursy w standardach TDI i IANTD. Programy są podobne, podział stopni też szczególnie między PADI a TDI (trzy kursy na drodze technicznej i dwa trimikswej, do full trimiksu - IANTD ma dwa kursy na drodze technicznej i dwa na trimiksowej). Pierwszy program czy to będzie Tec 40 PADI czy Adv nitroks TDI to programy przygotowujące nurka do podejścia technicznego i umiejętności technicznych (też sprzętu). W praktyce najważniejszy jest kurs pierwszy czyli Tec 40/Adv. nitroks. Tutaj nurek uczy się jak zgrać umiejętności z planem nurkowania oraz przygotować się na po pierwsze samodzielne rozwiązywanie sytuacji awaryjnych lub w drugiej kolejności szukania wsparcia partnera. Dlatego ten kurs trwa najczęściej najdłużej. Minimalnie zakłada się 4 nurkowania ale w praktyce zawsze wykonujemy 6-8 nurkowań, często przerywanych nurkowaniami dla rozwinięcia umiejętności wykonywanymi przez samego nurka z partnerem/ami. Taki program prowadzimy tak, że nurkujemy po dnie Zakrzówka wynurzając się najczęściej w toni a potem ćwiczymy w okolicach platform lub innych obiektów. Kiedy nurak jest już gotowy jedziemy na końcowe nurkowanie do Hermanic aby kandydaci mieli możliwość wykazania się w prowadzeniu nurkowania w jakimś następnym miejscu i aby było trochę głębiej (35 metrów). Po zaliczeniu kursu Tec 40/ Adv. nitroks najlepje jak nurek ponurkuje jakiś czas, nabierze doświadczenia korzystając z wszystkich umiejętności ale na razie nie wchodząc w zbyt ryzykowne dekompresje. Potem kurs Tec 45 PADI lub Deco Procedures TDI prowadzimy w Sparmann lub na Visie bo tam są nurkowania na 45 metrów i potrzebna jest głębokość a dekompresje nie są już limitowane. Po dobrym przygotowaniu po Tecu 40/Adv. nitroks taki kurs to już rozwijanie posiadanych umiejętności, troche większa płynność. dwa trzy nurkowania na Zakrzówku z nowu z runtimami z wynurzeniem w toni z 30 metrów a potem 40 i 45 metrów na Sparmanie (można też całość 45 zrobić na Visie).